Bóle pięty

Bóle pięty.

Jednym z częstych  powodów  wizyty u lekarza ortopedy jest ból pięty. Szacuje się, że bóle pięty są drugą w kolejności dolegliwością stopy zaraz po skręceniu stawu skokowego.

U kogo najczęściej występują bóle pięty?

Szczególnie narażone są  kobiety oraz osoby otyłe.

Gdzie najczęściej umiejscawia się ból?

Ból po stronie podeszwowej pięty  zazwyczaj występuje w zapaleniu rozcięgna podeszwowego stopy, ale także  w złamaniu przeciążeniowym kości piętowej, atrofii poduszki tłuszczowej stopy, entezopatii zapalnej, usidleniu nerwów podeszwowych, deformacji stopy.

Ból tylnej części pięty świadczy zazwyczaj o zapaleniu przyczepu ścięgna Achillesa, zapaleniu kaletki ścięgna piętowego lub deformacji Haglunda.

Co to jest ostroga piętowa?

Jest to wyrośl kostna części podeszwowej kości piętowej. Występuje u 15 %  ludzi. W  ponad 95 % nie powoduje dolegliwości bólowych  pięty, jednak w połowie przypadków bólu pięty stwierdza się obecność ostrogi piętowej.

Jaka jest najczęstsza przyczyna bólu pięty?

Najczęstszą przyczyną jest zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy. Typowe objawy to ból pod piętą nasilający się podczas kilku pierwszych porannych kroków a także w czasie podnoszenia się z krzesła po dłuższym odpoczynku. Ból zmniejsza się po  "rozchodzeniu stopy", jednak może powrócić w trakcie dłuższego wysiłku. W 1/3 przypadków dolegliwości występują obustronnie.

A inne przyczyny?

Złamanie przeciążeniowe kości piętowej - ból nasila się w trakcie chodzenia, zwykle ustępuje w spoczynku, w rozpoznaniu ważne zdjęcie RTG.

usidlenie nerwów podeszwowych - drętwienia na podeszwie stopy.

atrofia poduszki tłuszczowej stopy - przewlekłe dolegliwości bólowe pięty.

entezopatia - zapalenie powięzi podeszwowej jako  jeden z objawów choroby układowej.

deformacje stopy - np. stopa wydrążona.

Zapalenie przyczepu ścięgna Achillesa - w wielu przypadkach spowodowane jest obecnością wyniosłości kostnej w górnej części kości piętowej (deformacja Haglunda).

Co zrobić gdy boli pięta?

Warto odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza ortopedy, który po badaniu lekarskim zaproponuje właściwy schemat leczenia. W przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego to właśnie badanie lekarskie jest najskuteczniejszą metodą rozpoznania, skuteczniejszą niż zdjęcie RTG.

Jak się leczy ból pięty?

Najpowszechniejszym leczeniem jest leczenie zachowawcze:

- odpoczynek

- osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma)

- leczenie zewnątrz pochodną falą uderzeniową ( ESWT)

- leki przeciwzapalne

- wkładki ortopedyczne i poduszki odciążające

- wstrzyknięcia kortykosteroidów

- ćwiczenia rozciągające mięsień brzuchaty łydki

- ortezy lub  opatrunki gipsowe.

W przypadku niepowodzenia leczenia metodami zachowawczymi, pozostaje leczenie operacyjne.

Ile trwa leczenie zachowawcze?

Leczenie zachowawcze wymaga cierpliwości ze strony pacjenta , gdyż ustąpienie dolegliwości bólowych występuje zazwyczaj po ok. 6 miesiącach, niekiedy nawet po roku.

 

Opracował Stanisław Sułko.  Młodszy asystent Oddziału Ortopedii WSS nr 3 w Rybniku.