Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego ( potocznie  zwane „skręceniem nogi w kostce”)

Czym jest staw skokowy?

Jest to  staw utworzony przez  3 kości: piszczelową, strzałkową i skokową. Wszystkie te kości połączone są skomplikowanym układem więzadeł, które pozwalają  zachować  zwartą strukturę stawu w trakcie aktywności fizycznej jak i w spoczynku.

 

Jakie są najczęstsze uszkodzenia  stawu skokowego?

Najczęstszym uszkodzeniem stawu skokowego  stanowiącym 85 % wszystkich urazów jest jego „skręcenie” .Skręcenie jest to uszkodzenie aparatu więzadłowego, które najczęściej  pozostaje nieme radiologicznie.

 

Jakie są objawy skręcenia stawu skokowego?

Skręcenia  pod względem objawów dzielimy na 3 stopnie:

I-   Lekkie -  występuje minimalne ograniczenie funkcji kończyny, obrzęk jest praktycznie niezauważalny, występuje jedynie niewielka punktowa tkliwość .

II-  Umiarkowane -  pacjent najczęściej utyka, występuje obrzęk oraz miejscowa tkliwości

III- Ciężkie – pacjent nie potrafi obciążyć kończyny, występuje  rozlana tkliwość, zaznaczony obrzęk .

Kiedy mamy do czynienia ze skręceniem stawu skokowego?

Najczęściej pacjenci zgłaszają że „żle stanęli”. Uszkodzenie więzadeł  szczególnie strony bocznej stawu skokowego  jest najczęstszym urazem związanym z uprawianiem sportu (szczególnie piłka nożna i koszykówka).

 

Które więzadła są najbardziej narażone?

Z pośród licznych więzadeł stabilizujących staw skokowy najczęściej ulegają uszkodzeniu więzadła strony bocznej stawu skokowego. Najbardziej narażone jest więzadło strzałkowo-skokowe przednie. Następne  w kolejności jest więzadło strzałkowo-piętowe.

 

Jakie są następstwa opóżnionej diagnostyki i leczenia  skręcenia stawu skokowego?

U pacjentów, u których z róznych powodów  nie doszło do wdrożenia prawidłowego schematu leczenia  częściej dochodzi  do „odnawiania kontuzji” stawu skokowego, nieprawidłowo wygojone uszkodzenie więzadeł  jest jedną z przyczyn niestabilności przewlekłej stawu skokowego oraz doprowadza do  szybszego powstania zmian zwyrodnieniowych stawu skokowo-goleniowego.

 

Co mam zrobić kiedy „skręcę nogę w kostce”?

Żeby stwierdzić rodzaj i cięzkości uszkodzenia stawu skokowego należy udać się do lekarza ortopedy, który na podstawie badania lekarskiego  zaproponuje właściwe leczenia mające na celu jak najszybsze wygojenie uszkodzenia oraz powrót do normalnej codziennej aktywności.

 

Co obejmuje takie badanie lekarskie?

Oprócz objawów takich jak obrzęk, bolesność miejscową ocenia się także za pomocą różnych testów stabilność  stawu skokowego oraz wydolność  aparatu więzadłowego. Jako uzupełnienie badania lekarskiego wykonuje się także badanie RTG pozwalające rozpoznać złamania oraz USG, które pozwala określić ciężkość uszkodzenia poszczególnych więzadeł.

 

Jak leczyć uszkodzenia stawu skokowego?

Decyzję o wyborze metody leczenia podejmuje indywidualnie lekarz ortopeda w oparciu o stopień uszkodzenia oraz najnowsze trendy w medycynie. Najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze polegające początkowo na m.in. na oszczędzaniu chorej kończyny, zimne okłady, opatrunek uciskowy ,  wysokie ułożenie kończyny, usprawnianie stawu oraz  leczenie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Następnie w zależności od ciężkości uszkodzenia aparatu więzadłowego stosuje się ortezy stabilizujące, fizjoterapię. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że leczenie skręcenia wymaga indywidualnego  podejścia do pacjenta.

 

Jak długo może trwać leczenie?

Najczęściej leczenie trwa od 2 tygodni w lekkich skręceniach do ponad 3 miesięcy w ciężkich skręceniach. Należy  dodać , że utrzymująca się niestabilność stawu skokowego mimo prawidłowego leczenia zachowawczego często wymaga leczenia operacyjnego.

 

Opracował Stanisław Sułko.  Młodszy asystent Oddziału Ortopedii WSS nr 3 w Rybniku.