Zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowo-goleniowego

Zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowo-goleniowego.

Co to jest "zwyrodnienie" lub choroba zwyrodnieniowa?

Jest to niezapalny proces obejmujący staw, w wyniku którego dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej, co prowadzi do zaburzeń w zakresie zarówno budowy stawu jak i jego czynności.

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawu skokowo-goleniowego?

Najczęstszą przyczyną  są przebyte urazy (ok. 50%  zmian zwyrodnieniowych tego stawu),w tym częściej choroba występuje po wysokoenergetycznych złamania kostek goleni. Spośród innych przyczyn na uwagę zasługują: przewlekła niestabilność więzadłowa ( powtarzające się skręcenia stawu skokowego), poinfekcyjne, dna moczanowa, artropatia cukrzycowa, układowe choroby zapalne a także guzy.

Po jakim czasie od urazu rozwijają się zmiany zwyrodnieniowe?

Zazwyczaj od ok. 2-3 lat do nawet 10 lat po urazie.

Jakie są objawy zwyrodnienia stawu skokowo-goleniowego?

Najczęściej pacjenci zgłaszają silny ból przedniej części stawu skokowo-goleniowego oraz grzbietowej części stopy. Ból nasila się przy wysiłku, ustępuje po odpoczynku. Niekiedy mogą być wyczuwalne trzeszczenia w stawie. Występuje ograniczenie aktywności fizycznej.

Co zrobić w przypadku wystąpienia w/w objawów?

Właściwym postępowaniem jest wczesna wizyta u lekarza ortopedy, który po badaniu lekarskim i diagnostyce dodatkowej ( zdjęcie RTG, Tomografia Komputerowa, Rezonans Magnetyczny, scyntygrafia a niekiedy nawet badanie krwi) zaproponuje właściwe leczenie, co przekłada się na spowolnienie procesu chorobowego lub wyleczenie.

Czy można leczyc zmiany zwyrodnieniowe nieoperacyjnie?

TAK!  Istnieje wiele metod leczenia, których głównym zadaniem jest działanie na objawy choroby zwyrodnieniowej. Dokuczliwy ból można zwalczać za pomocą:

  • modyfikacji aktywności fizycznej (zalecane pływanie, rekreacyjna jazda na rowerze, prawa w pozycji siedzącej),
  • redukcja masy ciała (zmniejszenie nacisku na staw),
  • odpowiednie obuwie, ortezy, w bardziej nasilonych przypadkach nawet opatrunek gipsowy.
  • leki:  Niesterydowe Leki Przeciwzapalne, glukozamina, iniekcje sterydów i w ostatnim bardzo powszechne stosowanie iniekcji kwasu hialuronowego.

Bardziej zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowo-goleniowego niekiedy wymagają leczenia operacyjnego, dlatego podkreśla się rolę wczesnego rozpoznawania i leczenia zmian zwyrodnieniowych stawu skokowo-goleniowego.

 

Opracował Stanisław Sułko.  Młodszy asystent Oddziału Ortopedii WSS nr 3 w Rybniku.